Příprava zazimování zahrady. Co vše na zahradě musíte zazimovat?

Přichází zima a je čas připravit naši zahradu na chladné měsíce. Zazimování zahrady je důležitý úkol, který nám pomůže chránit rostliny, zvířata i zahradní vybavení a nářadí před nepříznivými povětrnostními podmínkami. V tomto článku se podíváme na to, jak zazimovat zahradu, co vše se na zahradě musí zazimovat a jaké kroky je třeba udělat, abychom zajistili, že na jaře nebudeme muset realizovat novou zahradu, včetně veškerého vybavení.

Jak zazimovat skleník

Proč brát ohledy na zazimování zahrady

Zazimování zahrady je klíčové pro její dlouhodobou udržitelnost. Chladné teploty, sníh a mrazy mohou způsobit vážné poškození rostlin a zahradního vybavení. Správné zazimování zahrady pomáhá ochránit rostliny před nízkými teplotami a vysušením. Umožňuje jim přečkat zimu a znovu ožít v nadcházejícím jarním období.

 

Zazimování zahrady také zahrnuje ochranu venkovního nábytku, přístřešků, bazénů, trampolín a dalších zařízení. Jejich zazimováním se předejde poškození a prodlouží se jejich životnost. Je důležité nezapomenout na správnou údržbu a zazimování i vodních prvků, jako jsou zahradní jezírko, kašna, studna či nádrž na vodu.

Kontrolní seznam pro zazimování zahrady

Před tím, než začnete se zazimováním zahrady, je dobré si vytvořit kontrolní seznam, který vás provede všemi důležitými úkoly. Naplánujte si v kalendáři jeden až dva víkendy, kdy se zazimování zahrady budete věnovat, abyste vše nedělali na poslední chvíli. Kdy zazimování zahrady započíst? Tehdy, kdy už dlouhodobě klesá teplota v noci i přes den a vy už víte, že se chýlí k zimnímu období.

 

Zde je několik bodů, které byste měli zahrnout do svého seznamu při zazimování zahrady:

 

 • Zazimovat všechny vodní prvky na zahradě – bazén, jezírko, nádrže na vodu a další.
 • Údržba a zazimování zahradního nářadí – sekačky na trávu, zahradní traktůrek, zahradní pilu a další.
 • Bezpečně uchovat zahradní nábytek, gril a zazimovat pergolu
 • Zazimovat dětské hřiště – trampolínu, pískoviště, skluzavku či houpačku
 • Připravit rostliny na zimu a zazimovat skleník
 • Zabezpečit zvířata, která přes zimu zůstávají venku
 

Pojďme se nyní podívat na jednotlivé body ze seznamu, abyste měli jistotu, že jste na nic nezapomněli a zahrada je připravena k zimnímu období.

Zazimování bazénu

Ať už na zahradě máte jakýkoliv typ bazénu – zapuštěný bazén či nadzemní bazén, je potřeba jej správně zazimovat. Otázkou je, kdy zazimovat bazén? Zazimování nadzemního bazénu i zapuštěného je vhodné v období, kdy už v noci klesá teplota pro 10 stupňů. To už je správný čas, kdy by se zazimování bazénu mělo provést. Jak ale zazimovat bazén? Zde je několik kroků a tipů, které vám pomohou s touto úlohou:

 

 • Vyčistěte bazén: Odstraňte všechny listy, větve a nečistoty z bazénu. Použijte bazénovou síťku nebo bazénový vysavač.

 • Odstranění bazénového příslušenství: Odstraňte všechny příslušenství z bazénu, jako jsou bazénové schůdky, hračky, plováky, teploměry a plavecké pomůcky.

 • Upusťte vodu z bazénu: Hladinu vody ve vašem bazénu snižte tak, aby se dostala pod všechny bazénové prvky – skimmer, bazénové trysky a bazénová světla. NEVYPOUŠTĚJTE bazén úplně celý, protože by se mohlo stát, že by se přes zimu poničila bazénová folie či konstrukce bazénu a museli byste bazén znovu pořizovat, či jej opravovat.

 • Zazimování potrubí a filtrace: Vyprázdněte vodu z bazénového potrubí a filtračního systému. Zakryjte je vhodnou ochrannou plachtou nebo v lepším případě bazénovou filtraci s potrubím uchovejte v zahradním domečku či na jiném suchém místě.

 • Plováky na zazimování bazénu – Do bazénu vhoďte pet lahve nebo speciální dilatační bazénové plováky.

 • Speciální zazimovací přípravek do bazénu – Do bazénové vody použijte zazimovací chemii, podle pokynů na obalu.

 • Zakrytí bazénu: Použijte kvalitní zazimovací plachtu na bazén, která zajistí ochranu před nečistotami a sněhem. Ujistěte se, že je bezpečně připevněna, aby se nestalo, že vám do bazénu spadne. Pokud máte bazénové zastřešení, tak jej také před zimou omyjte, bazén zakryjte a ujistěte se, že je zafixováno, aby se přes zimu nehýbalo.

Vlastníte nafukovací vířivku a nevíte, jak nafukovací vířivku zazimovat? Není to nic náročného. Většinou je postup u zazimování vířivky stejný jako u bazénu. Pokud si nebudete však jisti, obraťte se na výrobce či dodavatele vířivky, který vám se zazimováním poradí.

Zazimování jezírka a dalších vodních prvků v zahradě

Zazimování jezírka a dalších vodních prvků v zahradě je důležité, aby se nestalo, že zima jezírko, nádrž s vodou či jiný vodní prvek roztrhne. Z jezírka upusťte vodu, vyčistěte nádobu na jezírko od nečistot a přikryjte zakrývací plachtou. Také myslete na vodovodní kohoutek, který je vyvedený ven z domu. Ten je potřeba uzavřít a vodu z něj nechat vytéct. Mohlo by se totiž stát, že by kohoutek a voda v něm zamrzla a kohoutek by praskl. Pokud máte na kohoutku přidané rychlospojky či rozdvojky s ventily, nechte je přes zimu otevřené, nebo je v nejlepším případě raději z kohoutku sundejte a uložte na další sezónu. Z hadic, které se na zahradě používají, vylijte všechnu vodu, smotejte a uchovejte na místo, abyste hadice mohli v dalších sezónách využívat. Při zimním úklidu zahrady také vylijte nasbíranou vodu v sudech a vodních nádržích a přikryjte je plachtou či deskou, aby se do nich nedostal sníh. Konve na zalévání také vyprázdněte a ukliďte do zahradního domku nebo na místo, kde se s nimi nic nestane.

Zazimování sekačky na trávu a dalšího zahradního nářadí

Při zazimování zahrady se nesmí zapomenout i na zahradní nářadí, které na zahradě využíváme. Nejčastěji se jedná o sekačku, pilu, zahradní traktůrek či jiné zahradní náčiní. Správná údržba a zazimování zahradního nářadí je důležitá, aby nám vydrželo nejlépe co nejdéle. Zde je několik tipů, jak správně zazimovat sekačku na trávu a další zahradní nářadí:

 

 

 • Zazimování sekačky: Vyčistěte sekačku na trávu od trávy a nečistot. Očistěte vzduchový filtr a vyměňte olej. Schovejte sekačku na suchém místě, například do zahradního domku nebo do garáže. Je také vhodné sekačku přikrýt zakrývací plachtou, aby se na ní zbytečně přes zimu neprášilo.

 • Zazimování motorové pily: Očistěte pilu od pilin, prachu a jiných nečistot. Ujistěte se, že je řetěz správně napnutý a schovejte pilu na suché a bezpečné místo.

 • Zazimování křovinořezu: Vyčistěte křovinořez od nečistot a uschovejte jej na suché místo.

 • Zahradní traktůrek: Vyčistěte zahradní traktůrek, zkontrolujte motor, vyměňte olej a doplňte benzín. Zahradní traktůrek zaparkujte na bezpečné místo a přikryjte zakrývací plachtou.

Zazimování venkovního nábytku a pergoly

Venkovní nábytek a pergoly jsou vystaveny nepříznivým povětrnostním podmínkám během zimy. Zde je několik tipů, jak je správně zazimovat:

 

 • Venkovní nábytek: Pokud máte možnost, přenesete venkovní nábytek do suchého a krytého prostoru – do garáže, do zimní zahrady či do zahradní domku. Pokud je to nemožné, zakryjte ho kvalitní krycí plachtou a ujistěte se, že je pevně připevněna, aby odolala větru a sněhu. Skvělou volbou je zakrývací plachta s oky, která lze lanem či provazem lehce a pevně k nábytku připevnit.

 • Pergola: Záleží, jakou pergolu vlastníte. Pokud máte bioklimatickou hliníkovou pergolu, očistěte ji od nečistot pouze vlhkým hadříkem a listí na horních lamelách a v odtokovém žlabu odstraňte. U dřevěné pergoly je tomu podobně, avšak mokrý hadr vám nepomůže, spíše ji očistěte koštětem. Zkontrolujte, zda jsou všechny spoje pevné a bezpečné, aby zimu a nánosy sněhu vydržely.
zazimování grilu zazimovací zakrývací plachtou

Zazimování grilu a venkovní kuchyně

Když už máme zazimovanou pergolu a zahradní nábytek, je potřeba také zazimovat gril a případně i venkovní kuchyni. Jak na to?

 

 • Zazimování grilu: Vyčistěte gril od zbytků potravin a tuku. Očistěte grilovací rošt a ostatní součásti. Vyprázdněte gril od uhlíků a prachu, v případě plynového grilu, odpojte plynovou bombu. Pokud je to možné, přenesete gril do suchého a krytého prostoru. Pokud gril zůstává venku, zakryjte ho kvalitní krycí plachtou, aby na něj nepršelo a nesněžilo.

 • Zazimování venkovní kuchyně: Odstraňte z venkovní kuchyně zbytky jídla. Utřete pracovní desku, na které připravujete steaky, burgery či jiné pochoutky. Příbory, skleničky a talíře raději uskladněte ve skříňkách či šuplících. Pokud je ve venkovní kuchyni nemáte Ujistěte se, že je všechno suché. Zakryjte venkovní kuchyni ochrannou plachtou, aby ji chránila před povětrnostními vlivy.

Zazimování trampolíny, dětské houpačky, pískoviště a dětského hřiště

I u dětských zahradních hřišť musíme počítat se zazimování. Pokud na zahradě máte pro děti trampolínu, dětskou houpačku či pískoviště, tak jej nezapomeňte také uklidit a schovat před nepříznivým počasím. Jak dětské hřiště zazimovat?

 

 • Trampolína: Pokud je to možné, rozeberte trampolínu a uložte ji do suchého a krytého prostoru – garáže, zahradního domečku či do sklepa. Pokud zůstává přes zimní období venku, zakryjte ji buď speciálním obalem, nebo využijte krycí plachtu, která ji ochrání před sněhem a mrazem.

 • Dětské houpačky: Záleží, o jaký typ houpačky jde. Pokud se jedná o přenosnou dětskou houpačku, tak ji očistěte od nečistot a listí, složte a přeneste na místo, kde na ní nebude pršet či sněžit. V případě, že je dětská houpačka na pevno přidělaná k zemi, tak ji také očistěte od nečistot či listí a ujistěte se, že jsou všechny spoje pevné a bezpečné. Zakryjte ji vhodnou ochrannou plachtou, aby ji chránila před povětrnostními vlivy.

 • Dětské pískoviště: Pokud máte malé děti, kteří si hrají na pískovišti, tak i to je potřeba uklidit a zakrýt krycí plachtou či poklopem, aby se do písku nedostala voda či do něj nenapadal sníh.

 • Dětská hřiště: Jestliže na zahradě máte přímo dětské hřiště se všemi možnými prolézačkami, houpačkami, skluzavkami či dokonce kolotoči, tak postupujte podobně, jako v předchozích bodech. Vše důkladně očistěte, zkontrolujte, zda je vše v pořádku, zabezpečte, aby se něco přes zimní období neuvolnilo a zakryjte plachtou.

 • Dětské hračky: Každé dítě má spoustu hraček, ať už malé bábovičky či velké hračky, na kterých mohou i třeba jezdit. Všechny dětské hračky omyjte, osušte a dejte na bezpečné místo, abyste je mohly na jaře znovu vytáhnout a děti si s nimi mohly začít zase hrát.

Zazimování skleníku a ochrana rostlin

Ano, i zazimování skleníku a rostlin v něm je potřeba před zimou řešit. Jak zazimovat skleník, tak abychom ho na jaře mohli znovu využívat? Níže je krok po kroku návod, jak postupovat při zazimovávání skleníku.

 

 • Při zazimování skleníku je důležité začít odstraněním všech letních rostlin a zbytků z předchozího vegetačního období.

 • Poté pečlivě vyčistěte skleník a dezinfikujte ho, abyste minimalizovali šíření chorob a škůdců.

 • Pokud máte citlivé rostliny, zvažte použití izolačních vrstev, jako jsou skleněné nebo plastové vrstvy, aby se udržela teplota v optimálním rozmezí.

 • Zabezpečte vhodnou ventilaci pro regulaci teploty a vlhkosti, a pamatujte na pravidelné větrání, i když je skleník zazimován. Rostliny v něm potřebují stále přísun čerstvého vzduchu.

 • Nakonec, udržujte pravidelný dohled nad rostlinami, sledujte případné problémy s chorobami a škůdci a poskytujte potřebnou péči, abyste zajistili, že vaše rostliny přežijí zimu v optimálním stavu.

TIP: Víte, jak dlouho vydrží kytky bez vody? Přečtěte si náš článek na toto téma.

Zazimování včelích úlů a dalších zvířat na zahradě

Zimní období je pro zvířata velkou změnou. Některá zvířata se stěhují do teplých krajin, ale některá zvěř tu zůstává. Nejedná se pouze o zvířata, která chováme, ale i o ta, která se na naší zahradu dostanou z volné přírody. Jak se o ně postarat a jak jim zimní období zpříjemnit?

Zazimování včelích úlů a dalších zvířat na zahradě

 • Před zimou je důležité prověřit stav včelího úlu. Ujistěte se, že úl má dostatek zásob medu a pylu, které včely budou potřebovat během zimního období.

 • Zkontrolujte, zda je úl v dostatečně stabilním stavu a že není poškozený. Zabezpečte úl proti větru, dešti a sněhu, aby včely mohly zůstat v teple.

 • Poskytněte dostatečnou izolaci úlu, abyste zajistili konstantní teplotu uvnitř. To může zahrnovat izolační materiály nebo speciální zimní pláště pro úly.

 • Ujistěte se, že vstupní otvor do úlu je dostatečně malý, aby zabránil přístupu škůdcům a také, aby se jim do úlu nedostával studený vzduch. I přesto čerstvý vzduch včely potřebují, takže malý otvor v něm ponechte. Také se může stát, že v teplejších dnech včelky vylétnou ven.

Ochrana zvířat na zahradě před zimou

  • Poskytujte dostatečnou potravu pro ptáky a jiné živočichy. Vytvořte krmítka a umístěte semena a ovoce, které jim pomůže přežít zimu.

  • Zajistěte vodu pro zvířata, i když je mrazivé počasí. Vytvořte zahradní nádrže s teplou vodou, které pomohou zvířatům získat přístup k pitné vodě.

  • Pokud máte domácí mazlíčky, ujistěte se, že mají dostatečnou ochranu před chladnými dny. Zajistěte jim teplo, suchý pelíšek a pravidelný přístup dovnitř.

  • Zkontrolujte zahradu a odstraňte všechny pasti, které by mohly ohrozit divokou zvěř. Mějte na paměti, že některá zvířata mohou hledat úkryt před zimou, takže jim poskytněte dostatek místa k bezpečnému úkrytu.

  • Ze zahrady odstraňte hračky, aby se zbytečně přes zimní období nezničily.


  TIP: Máte venkovní kočky? Zajistěte jim na zimu bezpečné a hřejivé místečko? Jak zajistit venkovní bydlení pro kočky? Čtěte v našem příspěvku.


  Věříme, že zazimování a zimní období zvládnete v klidu a pohodě a na jaře se znovu pustíte do kutilství a zahradničení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru