Jak správně skladovat dřevo před zimou a užívat si teplo domova

S příchodem podzimu se nám naskytne jedinečná příležitost připravit se na zimu a zajistit si teplé a útulné večery u krbu. Klíčovou součástí tohoto procesu je správné skladování dřeva. Jak připravit dřevo na zimu, abychom si zajistili klidné a teplé zimní období?

Jak skladovat dřevo na zimu

Příprava na skladování dřeva

Před uložením dřeva je důležité určit, kde dřevo vůbec budeme skladovat. Při výběru vhodného místa myslete na to, aby dřevo bylo na suchém místě. Máte na zahradě či u domu vydlážděný prostor? Nebo máte k dispozici staré palety či dřevěné trámy? Pokud máte vše zmíněné, tak je to jasné. Trámy či palety dejte pod dřevo, aby nebylo na vlhké zemi. Jestliže nic takového k dispozici nemáte, využijte jiné předměty, kterými dřevo podložíte a které na zahradě máte a nejsou k ničemu využité – například nevyužité obrubníky, cihly či ztracené bednění. Také se dnes prodávají speciální konstrukce na skladování dřeva, takže i to může být jedna z variant.

 

Myslete také na to, aby tam, kde bude dřevo uskladněno, cirkuloval vzduch a dřevo mohlo dýchat. Vhodné umístění je důležité také proto, aby se ke dřevu jednoduše mohlo a bylo v dostatečné blízkosti domu, chaty či venkovnímu krbu.

Řezání a štípání dřeva

Kvalita dřeva začíná již při jeho řezání a štípání. Dřevo by mělo být nařezané na stejné dlouhé špalky, aby se dalo dobře skladovat, ale také vhodně vkládat do krbu. Pro efektivní a jednoduché řezání dřeva použijte motorovou pilu, cirkulárku či ruční písku na dřevo. Pro štípání využijte sekeru a naštípejte si poleno sami. Pokud se nechcete tolik se dřevem nadřít, zkuste štípačku na dřevo, se kterou to půjde jednoduše a dřevo naštípete za chvilku. Štípačky se dnes dají i pronajmout, takže jí nemusíte zbytečně pořizovat. Záleží na její využitelnosti. Jestliže se dřevem topíte celoročně a spotřebujete ho za rok hodně, pak už nad koupí štípačky popřemýšlejte.

Sušení dřeva před zimou

Jakmile máme nařezané a naštípané dřevo, přichází fáze sušení. Vyschlé dřevo je pro pálení důležité, protože modré dřevo tak dobře nehoří a zbytečně moc kouří. Sušení probíhá v suchém prostředí, kde má dřevo přísun vzduchu. Aby dřevo bylo dokonale suché, je potřeba ho nechat vysychat minimálně 6 měsíců.

Jak využít suché dřevo

Suché dřevo má mnoho využití. Kromě běžného topení v kamnech či kotli ho lze použít i k vytápění domácí sauny, pro ohniště či grilování, nebo jako dekorační prvek. Z vyschlého dřeva můžete vytvořit stěnu z polínek, hned vedle krbu. Nejen, že se bude dřevo vyjímat a prostor zútulní, ale bude plnit i funkci praktickou. Dřevo totiž budete moci do krbu přikládat snáze a nebudete muset pro každé polínko speciálně chodit do mrazu. Také, když budete mít dřevo na dosah, tak do domácnosti nenanesete tolik nepořádku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru