Venkovní bydlení pro kočky: Jak zvýšit kvalitu života vaší kočky?

Venkovní prostředí může být pro kočky velmi přínosné a zlepšit jejich kvalitu života. V tomto článku se podíváme na výhody venkovního bydlení pro kočky a proč je venkovní kočičí domek nezbytný pro život na zahradě. Zjistíme také, jaké typy venkovních domečků pro kočky existují a jaký materiál je pro jejich stavbu nejvhodnější. Na závěr se dozvíme, jak správně umístit a udržovat domeček pro kočky a jak ho zateplit pro zimní měsíce.

Venkovní bydlení pro kočky

Výhody venkovního bydlení pro kočky

Venkovní prostředí nabízí kočkám mnoho možností. Kočky jsou přirozenými lovci a venkovní prostředí jim umožňuje projevit své lovecké instinkty. Mají možnost si hrát, běhat a lovit, což stimuluje jejich fyzickou a duševní kondici. Venkovní prostředí také kočkám nabízí možnost prozkoumávat nová místa, objevovat vůně a podněty.

 

Další výhodou venkovního bydlení pro kočky je možnost vyhnout se stresu, který mohou zažívat v domácím prostředí. Venkovní kočky mají větší svobodu pohybu a méně omezení ve svém přirozeném chování. Mnoho majitelů také zaznamenává, že venkovní kočky jsou aktivnější a spokojenější, což se projevuje i ve zlepšené náladě a sníženém riziku vzniku nežádoucího chování.

Proč je venkovní domek pro kočky nezbytný

Venkovní kočičí domek je pro venkovní pobyt koček velmi důležitý. Poskytuje jim bezpečné a komfortní prostředí, kam se mohou ukrýt před nepříznivým počasím, predátory a dalšími nebezpečími. Venkovní kočičí domek také chrání kočky před útoky jiných zvířat. Venkovní kočičí domečky mohou být izolované či neizolované.

 

Izolované kočičí domky jsou vhodné pro chladnější počasí a poskytují izolaci v době, kdy jsou venku nízké teploty. Neizolované kočičí domky jsou vhodné pro teplé klimatické podmínky a slouží spíše jako úkryt a místo odpočinku. Je vhodné, aby kočky měly v zimním období zateplenou boudičku. Na trhu existují například zateplené polystyrenové boudy pro kočky, které jsou pro chladné noci a dny ideální volbou. Bouda pro kočky z polystyrenu udrží totiž teplo a kočička se v ní bude cítit stejně dobře, jako by byla u vás v obývacím pokoji.

Výběr správného materiálu boudy pro kočku

Správný výběr materiálu pro venkovní boudu pro kočky je důležitý z hlediska odolnosti a bezpečí. Nejčastěji jsou pro kočičí boudy využívané OSB desky, či jiný druh dřeva. Dřevěnou boudu pro kočky si dokážete vyrobit i sami doma, pokud jste domácí kutil. Stačí si nakoupit potřebný materiál a můžete se do boudy pustit. Pokud se rozhodnete pro koupi hotové kočičí boudičky, tak počítejte s vyšší investicí než, když si jí vyrobíte svépomocí. Avšak na trhu se můžete setkat i s plastovými kočičími domky či kovovými. Avšak pro kočičku můžete na zahradě postavit i boudu z cihel.

 

Při výběru materiálu také myslete na již zmíněnou změnu počasí během roku. V létě se bude chtít kočka do domečku schovat před sluncem a horkem. Naopak v zimním období bude chtít být v teple. Proto je důležité při stavbě či pořízení myslet i na to, jak boudu zateplit. Zateplený domeček pro kočky bývá často dražší kvůli použitému materiálu, ale pokud boudu budete vyrábět sami, tak použijte polystyren, deky a případně i kožešinu.

venkovní kočičí domeček

Tipy pro umístění venkovního kočičího domku

Při pořizování či vymýšlení venkovního bydlení pro kočku je důležité zvolit vhodné místo, které je chráněné a bezpečné. Ideální místo je daleko od cest a frekventovaných oblastí. Kočičí domeček by měl být umístěn na pevném povrchu a měl by být dobře zajištěn, aby odolával větru a dalším přírodním vlivům. Uvnitř kočičího domečku by mělo být dostatek prostoru pro pohyb a odpočinek kočky. Měl by obsahovat polštář nebo deku, která poskytne kočce pohodlí a teplo (i v létě). Kočičí venkovní bouda by měla být také dobře odvětrávaná, aby se zabránilo přehřátí a zachování čerstvého vzduchu.

Údržba venkovního kočičího bydlení

Pravidelná údržba venkovního kočičího bydlení je důležitá, aby se tam vaše kočka cítila dobře. Kočičí bouda by měla být pravidelně čištěna od nečistot – chlupů, prachu, nelítaných nečistot, ale i případných exkrementů. Měla by být také pravidelně kontrolována a v případě poškození by se měla opravit. Může být například prasklá izolace, nebo pokud je ze dřeva, tak vlivem počasí už nemusí být ve stoprocentní kondici.

 

Je také důležité pravidelně kontrolovat stav kočičího domku a zjišťovat přítomnost škůdců a roztočů, jako jsou blechy nebo klíšťata. Pokud je kočičí domeček napadený, je důležité přijmout opatření. Buď můžete kočce dát obojek proti klíšťatům a jiným roztočům, kočičí domek pořádně vydezinfikovat a vyčistit a pokud už je stav v nejhorším stádiu, tak kočičí boudu pořídit či postavit novou.

Vyhřívané venkovní kočičí domky pro chladnější období

Pro velmi chladná období jsou k dispozici i vyhřívané venkovní kočičí domečky. Tyto domky jsou vybaveny speciálními vyhřívanými podložkami, které udržují teplotu v interiéru na příjemné úrovni. Vyhřívané kočičí domky jsou ideální pro venkovní kočky žijící v oblastech s pravidelně nízkými teplotami.

 

Vyhřívané domečky pro kočky mají nastavitelné teplotní režimy a jsou bezpečné pro použití venku. Jsou navrženy tak, aby spotřebovávaly minimální množství energie a zároveň poskytovaly dostatek tepla pro kočku. Tyto domky jsou skvělou volbou pro silné zimní období a zajistí kočce komfortní a bezpečné místo k odpočinku.

 

 

Nechcete řešit domeček pro kočky na zimu ani léto? Udělejte do vchodových dveří speciální kočičí dvířka, aby se mohla kdykoliv dostat ven či dovnitř a mějte kočku doma.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru