Chatařská sezóna zahájena. Co všechno je třeba připravit?

V Česku je více než 400 tisíc chat a chalup. To je úctyhodné číslo. Některé lidé obývají celoročně, jiné využívají jen od jara do podzimu – slabost pro chataření Čechům zkrátka nikdo neodpáře.

Jak připravit chatu či chalupu na sezónu

Chaty a chalupy

Jaký je ale rozdíl mezi chatou a chalupou? Dnes už skoro žádný, protože i menší příbytky se dají zrekonstruovat tak, aby v nich byl pobyt možný celoročně. To bylo dříve typické jen pro prostornější a bytelnější chalupy. Pokud se uskromníte v nárocích na místo, i menší chatka může dobře posloužit a ukrýt vás před světem kdykoli během roku. Překážkou není ani trvalý pobyt. Pobývat lze i v chatě bez elektřiny a vody. Snad jen několikanásobně vyšší daň z nemovitosti je kaňkou na skvělém plánu.

Jenom úklid nestačí

Pořádně uklidit, vyměnit staré povlečení za nové a vyvětrat zatuchlý vzduch, který se uvnitř chaty přes zimu zabydlel. Tak obvykle začíná příprava na novou chatařskou sezónu. Podcenit byste ale neměli ani důkladnou kontrolu exteriéru a interiéru, především střechy, komínu, krbu a oken, na kterých mohla zima a třeba i někteří živočichové napáchat nemalé škody. Totéž se pak týká také rozvodů – abyste si byli jisti, že mráz například nepoškodil vodovodní potrubí a vy si tak s prvním otočením kohoutku nevyplavíte vaše obydlí.


V neposlední řadě nezapomeňte i na kontrolu a přípravu zahradního vybavení, ať už se jedná o náčiní pro grilování nebo opékání buřtů nebo nářadí pro práci na zahradě.

Chata na dobu určitou?

Pokud patříte k těm, kdo chatu zatím nevlastní a nemůžete si její koupi dovolit či se vám nechce peníze do takového obydlí investovat, rozhodně se nemusíte o chatařské zážitky ochudit. Zvolit si totiž můžete pronájem chaty třeba jen na několik dní v roce, který je finančně dostupný a se kterým vám navíc odpadnou povinnosti se o zapůjčenou nemovitost po celý rok starat. Chaty k pronájmu jsou většinou dobře vybavené, zasazené do klidné přírody a na dosah menšího města.

Ochrana majetku na prvním místě

Pokud jste naopak hrdým majitelem své nejen letní oázy klidu, nezapomeňte na její zabezpečení nejen před přírodními živly, ale také před zloději. Okenice, alarmy, zajištěné dveře – to vše je k dobru, ani tak vás ale jednotlivá opatření nemusí stoprocentně ochránit. A bez pojištění chaty hodně riskujete. Na online srovnávači Ušetřeno.cz najdete srovnání těch nejlepších produktů, které ochrání vaši rekreační nemovitost od základů až po střechu, včetně vybavení, které máte uvnitř. Zahrňte do pojistky vše – od plotu po kuchyňskou linku, od střechy po nejmenší elektroniku – a buďte v klidu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru