Jak zařídit dětský pokoj? Vytvořte útulný prostor pro vaše dítě

Zařizování pokoje pro vašeho potomka je vzrušující úkol, který vám dává možnost vytvořit pro něj jedinečný a inspirativní prostor. Ať už máte malého rošťáka nebo klidnou princeznu, s trochou plánování a kreativity můžete vykouzlit pokojíček, který bude vašemu dítěti sloužit po mnoho let.

jak vybavit dětský pokoj

Od kdy by mělo dítě mít vlastní pokoj?

Neexistuje žádná univerzální odpověď na otázku, od jakého věku by mělo mít dítě vlastní pokoj. Některé děti se cítí komfortně ve sdíleném pokoji s rodiči i do předškolního věku, zatímco jiné preferují svůj vlastní prostor už od útlého věku. Vše záleží na individuálních potřebách a preferencích dítěte i rodiny.

 

Pokud uvažujete o tom, že byste svému dítěti vytvořili vlastní pokoj, vezměte v úvahu, že starší děti a děti s dominantní povahou obvykle preferují více soukromí. Také berte v potaz spánkové návyky dítěte. Pokud se vaše dítě často budí v noci, sdílený pokoj může narušovat spánek ostatních.

Jak a čím vybavit dětský pokoj

Při zařizování dětského pokoje je důležité myslet na funkčnost, bezpečnost a pohodlí. Zde je několik tipů, jak na to:

 

  • Nábytek: Vyberte si odolný a praktický nábytek, který bude s dítětem růst. Postel by měla být pohodlná a odpovídající věku dítěte. Nezapomeňte na dostatek úložného prostoru na hračky, oblečení a knihy. U starších dětí by v dětském pokoji neměl chybět psací stůl na úkoly.

  • Světlo a osvětlení: Zajistěte dostatek přirozeného světla. V dětském pokoji by mělo být alespoň jedno okno, nejen pro světlo z venku, ale také pro možnost větrání. Děti potřebují spoustu světla, proto do dětského pokoje nainstalujte jak stropní svítidlo, tak i nástěnné osvětlení. Na noční stolek i na psací stůl dětem pořiďte lampičku. Nezapomeňte, že tlumené osvětlení je ideální pro usínání, proto vybírejte osvětlení, které lze regulovat.

  • Podlaha: Zvolte koberec s nízkým vlasem, který lze snadno vyčistit, je příjemný na dotek a dětem při hraní není chladno. Vhodné jsou také vinylové podlahy s dekorem dřeva nebo dlažby, které jsou ještě více vhodnější na údržbu.

  • Dekorace: Děti milují různé postavičky, zvířátka či jejich oblíbené filmové a seriálové hrdiny. V dětském pokoji tak můžete využít tapety, nástěnné malby, barevné polštářky, samolepky s různými motivy nebo dekorace na poličku. Vyhněte se křehkým dekoracím, které mohou děti při hraní nebo běžném pohybu jednoduše rozbít. Sklo, keramika či jiný křehký materiál do dětského pokoje nepatří.

Jak dětský pokoj uzpůsobit

Dětský pokoj by měl být flexibilní a přizpůsobitelný měnícím se potřebám dítěte. S trochou kreativity a šikovnosti ho můžete snadno upravit tak, aby odpovídal jeho věku a zájmům. Pro předškoláky uspořádejte pokoj tak, aby mělo dítě dostatek prostoru na hraní, ale i učení. Zajistěte mu i psací stůl a židli pro kreslení a psaní.

 

Pro školáky a teenagery vytvořte klidný koutek pro studium s pohodlnou židlí a dostatkem úložného prostoru. Na učebnice, knihy a školní potřeby pořiďte skříňku s policemi a uzavíratelnými dvířky a knihovnu. Děti ve školním věku mívají spoustu oblečení – do školy, na hraní doma či venku, ale také oblečení na sport. Proto v dětském pokoji nesmí chybět prostorná šatní skříň, která všechno oblečení pojme. Nezapomeňte také na úložné boxy na hračky či poličky na odkládání různých věcí. Starším dětem a studentům do jejich pokoje můžete pořídit křeslo či pohovku, které jim bude sloužit pro lepší soustředění při učení.

Jak velký pokoj pro dítě

Ideální velikost dětského pokoje závisí na věku dítěte a počtu dětí, které ho budou obývat. Obecně platí, že čím větší pokoj, tím lépe, ale pokud dostatek prostoru v bytě či domě nemáte, nevěste hlavu. I v menším pokoji můžete vytvořit funkční a útulný prostor. Minimální doporučená velikost pokoje pro jedno dítě je kolem 10 m². V případě dvou dětí, které budou dětský pokoj sdílet, počítejte s velikostí alespoň 16 m².

Jak zařídit malý dětský pokoj

V případě, že bydlíte v malém bytě a není dostatek prostoru na samostatné dětské pokoje, je potřeba pro jedno či více dětí uzpůsobit pokoj tak, aby v něm i přesto měly dostatek místa. Do malého dětského pokoje pořiďte patrovou postel, která ušetří místo a vytvoří dostatek prostoru i pro hraní. Ve stísněných místnostech je potřeba myslet tak, aby se využil každý kousek místa, proto je vhodné si nechat navrhnout nábytek na míru, který je uzpůsoben přesně podle potřeb a maximálně se využijí stěny a rohy místnosti. Pokud je pokoj natolik malý, popřemýšlejte nad skládacím psacím stolem, který se rozloží pouze v případě, že si děti budou chtít kreslit nebo dělat domácí úkoly. Tím, že úložných prostor v pokoji nebude dostatek, využijte prostor i pod postelí či palandou pomocí úložných boxů či šuplíků.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru