Svatba na zahradě: Co vše budete muset zařídit?

Sníte o romantické svatbě v objetí rozkvetlé zahrady, obklopeni nejbližšími? Zahradní svatba má bezpochyby své kouzlo. Otevřený prostor, svoboda a možnost uspořádat vše dle vašich představ láká mnoho novomanželů. Ale pozor, i tato idylka má svá úskalí. Plánování svatby na zahradě vyžaduje pečlivou přípravu a promyšlené detaily.

Zahradní svatba na vlastní zahradě

Jak dlouho dopředu plánovat svatbu na zahradě?

Ideální doba pro plánování svatby na zahradě je minimálně rok. Může se to zdát jako dlouhá doba, ale svatba vyžaduje spoustu příprav, a proto je vhodné na to myslet dostatečně dopředu. V případě, že budete plánovat svatbu na vlastní zahradě, můžete s termínem lehce otálet, ale pokud si budete chtít zahradu na svatbu pronajmout od cizích majitelů, i rok může být krátká doba. Nejde pouze o samotný termín svatby a pronájem svatebního místa, ale pokud budete potřebovat půjčit svatební dekorace, i o ty je velký zájem. V dostatečném předstihu je vhodné také objednat svatební občerstvení pro hosty a ostatní vybavení na svatbu, které budete na zahradní svatbu potřebovat.

Výběr místa na zahradní svatbu

Základem, při plánování svatby, je správná volba svatebního místa. Při výběru zahrady pro svatbu, zohledněte počet hostů, terén, dostupnost a nezapomeňte také na dostatečný počet parkovacích míst. Při výběru místa pro zahradní svatbu zvažte také, zda na pozemek bude svítit slunce a zda bude i dostatek stínu. Není nic horšího než se v letních měsících potit celý den na slunci v obleku. Pokud se na daném pozemku nenachází žádné stinné místo, můžete to vyřešit ochlazovací zónou pomocí vodní mlhy, kterou svatebčané v parných dnech ocení. Nezapomeňte i na alternativu v případě nepříznivého počasí, tedy na svatební party stan, do kterého se hosté, ale i občerstvení může schovat.

Využít či nevyužít koordinátorku svatby

Koordinátorka svatby vám ušetří spoustu starostí a zajistí hladký průběh celého dne. Pomůže vám s výběrem dodavatelů, koordinací harmonogramu a řešením nepředvídaných situací. S koordinátorkou svatby se nemusíte téměř o nic starat, pouze o to, abyste si svůj den užili na maximum.

Co na zahradě připravit pro svatbu

  • Úprava zahrady před svatbou: V případě, že budete pořádat svatbu na vlastní zahradě, posekejte trávník v dostatečném předstihu (alespoň 2-3 dny před svatbou), než bude den D, aby hosté neměli od trávy zelené boty či šaty.
  • Svatební dekorace: Vytvořte romantickou atmosféru pomocí květin, girland, svíček a lampiček či lucerniček. Nezapomeňte vyzdobit i svatební bránu pro novomanžele.
  • Posezení a catering: Zajistěte dostatek židlí a stolů pro hosty. Promyslete si koncept cateringu a zajistěte občerstvení a pití. Některé cateringové společnosti nabízí nejen zajištění svatebního pohoštění, ale též zapůjčení veškerého vybavení (gastro nádoby, talíře, příbory, grily a jiné vybavení) i personál, který bude k dispozici po celou dobu svatebního dne.
  • Zvuk a technika: Na každé svatbě, nesmí chybět ozvučení. Hudbu využijete pro svatební nástup, jako podkres během dne, ale především na první novomanželský tanec a následnou party. Nezapomeňte i na mikrofon pro oddávajícího a proslovy rodičů, svědků a svatebčanů, novomanželů či případného moderátora svatby.
  • Osvětlení: Svatba se většinou táhne až do ranních hodin, proto nezapomeňte zajistit osvětlení zahrady a tanečního parketu.
  • Sociální zařízení: Na svatbě bude spousta hostů a budou potřebovat využít sociální zařízení, proto při výběru místa myslete na toto základní vybavení. V případě, že na pozemku se sociální zařízení nenachází, objednejte firmu, která jej zajistí.
Osvětlení na svatbu na zahradě

Cena za svatbu na zahradě

Cena svatby na zahradě se liší v závislosti na počtu hostů, rozsahu výzdoby, pronájmu vybavení a služeb dodavatelů. V průměru se pohybuje mezi 20 000 Kč až 100 000 Kč. S trochou šikovnosti a DIY vybavením ji však lze uspořádat i levněji.

Na čem lze ušetřit na svatbě?

Nejvyšší položkou v rozpočtu bývá pronájem místa na svatbu. Nejvíce proto lze ušetřit na svatbě tím, že máte k dispozici vlastní pozemek či vám jej umožní rodinný příslušník, kterému nemusíte platit za pronájem. Díky tomu je levná svatba hračka – poprosíte přátelé a rodinu s přípravou a rázem jsou náklady na svatbu podstatně nižší. Abyste ušetřili ještě více nákladů, můžete si vyrobit vlastní svatební dekorace nebo využít přírodní materiály ze zahrady – květiny, listy a větve nebo si například nařezat kolečka z břízy, které lze využít na svatební vizitky.

 

Na jídle by se sice nemělo šetřit, ale můžete zvolit jednoduchý catering formou rautu nebo grilování. Připravit si můžete sami i welcome drinky nebo domácí limonády, které všichni na svatbě ocení.

 

Zábava a hudba na svatbě je velmi důležitá, ale v případě, že máte objednané profesionální služby (DJ, kapela, moderátor a jiné) mohou se náklady vyšplhat vysoko. Požádejte z vašich přátel někoho, kdo je rozený bavič a kdo se vyzná v moderních hitech, ale i v playlistu z osmdesátek a devadesátek, které roztančí celý parket. V případě, že nikoho takového ve svém okolí nemáte, můžete využít moderní technologie, kde si připravíte svatební playlist dopředu.

Svatba na zahradě je jedinečným a romantickým zážitkem pro novomanžele i hosty. Pečlivá příprava, výběr vhodného místa a sladění detailů je proto důležité. Nebojte se požádat o pomoc koordinátorku a využít služeb svatebních půjčoven. S trochou kreativity a šikovností lze uspořádat i levnou svatbu na zahradě, na kterou budete vy i vaši blízcí dlouho vzpomínat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru