Jak postavit přístřešek pro auto a jaký zvolit materiál?

Přístřešek pro auto je skvělým řešením pro ty, kteří potřebují chránit své vozidlo před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Je to jednoduchá a cenově dostupná alternativa ke garáži či k pronájmu krytého parkování. V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o stavbě přístřešku pro auto, včetně různých typů materiálů.

dřevěný přístřešek pro auto

Výhody přístřešku pro auto

Stavba přístřešku pro auto přináší mnoho výhod. První a nejvýraznější výhodou je ochrana vašeho vozidla před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Vaše auto bude chráněno před deštěm, sněhem a ledem, což prodlouží jeho životnost a sníží potřebu oprav. Přístřešek také ochrání váš vůz před škodlivým slunečním zářením, které může způsobit poškození laku a interiéru vozidla.

 

Další výhodou stavby přístřešku pro auto je snížení teploty během letních měsíců, kdy se uvnitř vozidla vytvoří neúnosné horko. Proto je vhodné si pro své vozidlo pořídit přístřešek, který poskytuje stín a tím vaše auto nebude přehřáté.

 

Kromě funkčnosti a praktičnosti je přístřešek také estetickým prvkem, který vylepšuje vzhled vašeho domu a zvyšuje jeho hodnotu na trhu nemovitostí.

Jaký materiál zvolit pro přístřešek na auto

Existuje několik různých typů materiálů, které můžete použít k postavení přístřešku na auto. Každý z těchto materiálů má své výhody či nevýhody. Mezi nejčastější bývají dřevěné přístřešky či hliníkové, ale pokud jste zastánci bytelných staveb, můžete pro stavbu přístřešku na auto využít beton a cihlu.

 

Dřevěný přístřešek na auto

 

Dřevěné přístřešky pro auto jsou oblíbenou volbou díky své přirozené kráse. Dřevo je tradiční materiál, který se hodí do každého prostředí. Dřevěné přístřešky jsou snadno upravitelné a mohou být přizpůsobeny vašim potřebám. Je však důležité si uvědomit, že dřevo vyžaduje pravidelnou údržbu a ochranu proti poškození hmyzem a hnilobou. Dřevěný přístřešek na auto budete muset natírat nejen proti škůdcům, ale i barvou, na kterou má vliv počasí.

 

Hliníkový přístřešek na auto

 

Hliníkové přístřešky jsou lehké, odolné a snadno se instalují. Hliník je korozivzdorný materiál, který nevyžaduje takovou údržbu jako dřevo. Hliníkové přístřešky pro auta jsou také cenově dostupné a nabízejí širokou škálu designových možností. Hliníkové konstrukce jsou často k dostání v antracitové barvě. Tyto moderní přístřešky na auto se hodí ke stavbám, které mají antracitové detaily, například okna, vstupní dveře či antracitový plot a vjezdová brána. Hliníkové stání pro auto je čím dál tím více u majitelů domů oblíbené, díky jeho bezúdržbové konstrukci.

 

Betonový přístřešek na auto

 

Betonové přístřešky na auto jsou náročnější na stavbu, která vyžaduje stavbu z cihel. Betonové přístřešky jsou však extrémně pevné a odolné vůči povětrnostním vlivům. K betonovému přístřešku můžete jednoduše napojit i jinou stavbu. Na střeše betonového přístřešku mohou vzniknout úložné prostory, které se budou hodit, například pro rakev na auto či pro jiné příslušenství k vozidlu. Výhoda betonového přístřešku pro auto je, že barvu fasády můžete jednoduše zkombinovat s fasádou vašeho domu.

Jaký materiál zvolit jako střešní krytinu pro přístřešek na auto

Pokud se budete pouštět do stavby přístřešku na auto, tak musíte počítat s vhodnou krytinou. U hliníkových přístřešků očekávejte hliníkovou střechu, která se dodává v sadě. Dražší varianty hliníkových či ocelových přístřešků mohou využívat i odolnou skleněnou střechu. U sklené střechy je však velmi důležité v zimním období odstraňovat z ní sníh, kvůli zátěži, která by mohla mít fatální důsledky pro skleněnou střechu.

 

U betonového či dřevěného stání pro auto, můžete volit mezi více typy krytin. Nejlevnější variantou jsou polykarbonátové desky, avšak stejně jako u skleněné střechy, je potřeba, aby na deskách nebyla příliš vysoká zátěž sněhu v zimním období. Polykarbonátové desky odolají všem vlivům, ale musíte počítat s tím, že občas se desky mohou poničit a budou vyžadovat výměnu. Proto je vhodnější pro přístřešek na auto volit betonové tašky či asfaltovou střešní krytinu.

Faktory, které je potřeba zvážit při výběru materiálu pro přístřešek pro auto

Při výběru materiálu pro přístřešek pro auto je důležité zvážit několik faktorů. Jedním z těchto faktorů je klima ve vaší oblasti. Pokud žijete na místě s extrémními povětrnostními podmínkami, jako je silný vítr nebo velké množství sněhu, může být lepší volbou pevný materiál, jako je beton.


Dalším faktorem je designová preference. Každý materiál má svůj vlastní vzhled a styl. Je důležité vybrat materiál, který bude odpovídat vzhledu vašeho domu a okolí. Také si představte, jaký typ údržby jste ochotni provádět. Některé materiály vyžadují pravidelnou údržbu, zatímco jiné jsou téměř bezúdržbové.


Nakonec je potřeba zvážit také rozpočet. Každý materiál má svou vlastní cenovou kategorii. Je důležité vybrat materiál, který odpovídá vašim finančním možnostem a zároveň splňuje vaše požadavky na kvalitu.

Plánování a příprava pro stavbu přístřešku pro auto

Před zahájením stavby přístřešku pro auto je důležité si vše důkladně naplánovat, nakreslit, spočítat a připravit veškerý potřebný materiál i prostor, kde má přístřešek pro auto vzniknout. V první řadě si rozmyslete, jak velký přístřešek budete chtít stavět a pro jaké účely. Zdali se bude jednat o přístřešek na jedno auto, nebo budete chtít stavět větší přístřešek, kam umístíte i jiná vozidla, například přístřešek bude sloužit pro karavan či do přístřešku budete parkovat přívěsný vozík. Jakmile budete mít rozhodnuto, jak velký přístřešek budete chtít stavět, je důležité zjistit, zdali bude potřebné stavební povolení. Kontaktujte proto místní stavební úřad a zjistěte se, jaké předpisy a požadavky musíte splnit pro stavbu přístřešku pro auto i přívěsný vozík.

 

 

V případě, že budoucí přístřešek pro auto budete chtít napojovat na již postavený dům, raději se poraďte statikem a stavitelem domu, kteří vám sdělí, zda narušíte přístavbou statiku domu či porušíte zateplení a izolaci domu. Jestliže bude přístřešek na auto stát blízko sousedova plotu či pozemku, oznamte sousedovi váš plán. Přeci jen mít mezi sousedy bezproblémové vztahy je jistota pro klidnější život. Připravte se na to, že soused bude od vás chtít vědět, jak vysoký přístřešek budete stavět, zda se bude jednat o pevnou konstrukci a tou mu zastíníte jeho část zahrady, a především souseda bude zajímat, kam budete svádět vodu ze střechy přístřešku.

 

 

Jakmile máte všechny potřebné povolení, tak dalším krokem je důkladné zmapování místa, kde bude přístřešek postaven. Zjistěte, zda je povrch rovný a dostatečně pevný pro stavbu přístřešku. Také zvažte orientaci přístřešku, abyste zajistili optimální ochranu vozidla před slunečním zářením nebo případnými povětrnostními vlivy.

 

Před začátkem stavby, ať už přístřešek pro auto budete stavět svépomocí, nebo si budete najímat firmu, zvažte, jaké budete potřebovat materiály a nářadí pro stavbu. Vytvořte si seznam všeho, co budete potřebovat, a zajistěte si vše před stavbou, aby vás nic během stavby nezaskočilo. Důkladná příprava vám ušetří čas a usnadní samotnou stavbu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru