Užívání bazénu v pohodlí vlastní zahrady je luxus, který si může dovolit téměř každý, kdo má dům se zahradou. Nadzemní bazény se stávají čím dál tím oblíbenějšími, a to hlavně díky nižším nákladům na pořízení a snadné instalaci. V tomto článku se podíváme na to, jak si postavit vlastní nadzemní bazén.
Proč si vybrat nadzemní bazén?
Nadzemní bazény nabízí řadu výhod, které z nich dělají ideální volbu pro mnoho majitelů domů. Jsou levnější a snadněji se instalují oproti zapuštěným bazénům, u kterých je nezbytné vykopat jámu pro bazénovou konstrukci. Díky tomu, že jsou nad zemí, můžete si vybrat, kam je umístíte, aniž byste museli řešit složité stavební práce.
Jaké druhy nadzemních bazénů existují?
Na trhu existuje několik typů nadzemních bazénů, z nichž každý má své výhody a nevýhody. Mezi nejpopulárnější patří:
- Bazény pro děti – Ideální, pokud máte malé děti a neplánujete, že by se v bazénu koupali dospělí. Voda v těchto dětských bazénech či brouzdalištích se může častěji měnit. Eliminuje se tím potřeba použití bazénové chemie.
- Nadzemní nafukovací bazény – Tento typ bazénů je vyroben z odolného PVC a jeho instalace není náročná. Stačí jen rovný terén a geotextilie pod bazén. Poté se bazén nafoukne kompresorem a pouze se do něj napustí voda. Jedná se o cenově dostupný bazén, který pořídíte již od nižších tisíc korun. Musíte však počítat s tím, že je tu nebezpečí v podobě propíchnutí a vylití celého objemu bazénu. Také je nutné tento typ bazénu na zimu celý vypustit a uskladnit, abyste ho mohli použít i v dalších sezónách.
- Nadzemní bazény s pevnou konstrukcí – Tyto bazény mají plechovou konstrukci, která zajišťuje stabilitu a umožňuje napustit větší objem vody. Jsou ideální pro ty, kteří hledají více komfortu při koupání. Výhodou plechových nadzemních bazénů je, že mohou být přes celý rok trvale na zahradě, pouze v zimním období je potřeba řádně bazén zazimovat, aby nedošlo k jeho poškození. Pevné bazény je možné pořídit v různých dekorech – v základní bílé barvě, v dekoru dřeva, v antracitové barvě či jiných motivech.
Jak postavit nadzemní bazén svépomocí: Krok za krokem
Stavba pevného nadzemního bazénu není nijak složitá. S trochou šikovnosti a správným nářadím to zvládnete za jeden až dva dny (podle daného typu bazénu). Ke stavbě plechového nadzemního bazénu je doporučeno, aby byly minimálně dva lidé. Jaké jsou kroky u stavby nadzemního bazénu, pokud si jej chcete stavět svépomocí?
1) Příprava terénu a podkladu – co dát pod nadzemní bazén
Nežli začne samotná stavba bazénu je důležité si připravit podklad pod bazén. Místo, kde bude bazén stát, by mělo být pevné a rovné. Odstraňte všechny kameny, kořeny a jiné předměty, které by mohly poškodit fólii bazénu. Jakmile je prostor vyčištěný, přichází fáze podkladu pod bazén. Čím bazén podložit, aby byl v rovině? Nerovnosti srovnejte tenkou vrstvou písku, kterou rozhrňte po celé ploše, kde bazén bude stát. Ke zjištění vodorovného terénu použijte dostatečně dlouhou vodováhu, aby se nestalo, že bazén nebude v rovině.
2) Stavba plechové konstrukce nadzemního bazénu
Na srovnaný terén rozmístěte kotvící patky a lišty, do kterých se bude zaklesávat plechová konstrukce bazénu. Jakmile jsou kotvící patky a lišty rozmístěny dle tvaru nadzemního bazénu, přichází na řadu stavba konstrukce bazénu. Při stavbě plechové konstrukce bazénu je vhodné, aby bylo přítomno více lidí, protože se jedná o náročnou činnost. Pomocí plechové konstrukce vytvarujte stěny bazénu (ovál, kruh). Plechové stěny bazénu by měly být všude vsazeny do vodících lišt a kotvících patek, tak aby konstrukce byla stabilní. Oba konce plechové konstrukce připevněte k sobě, aby byl tvar bazénu ucelený.
3) Instalace geotextílie a bazénové fólie
Jakmile je hotová plechová konstrukce nadzemního bazénu, tak na dno bazénu je vhodné umístit geotextílii, která vyrovná nerovnosti a též změkčí dno bazénu. Geotextílie plní roli nejen příjemného pocitu při pohybu v bazénu, ale též chrání bazénovou folii od protržení. Následně na geotextílii a na stěny bazénu natáhněte bazénovou folii. Předtím, než bazénovou folii budete do bazénu vkládat, je vhodné ji rozložit na zahradu, kde svítí sluníčko, aby byla rozehřátá a lépe se natahovala. Jakmile máte fólii roztaženou a vloženou do bazénu, tak přichází na řadu napouštění a rovnání bazénové folie.
4) Napouštění nadzemního bazénu a rovnání bazénové folie
Začněte bazén plnit vodou. Tento krok bývá velmi zdlouhavý, tudíž pokud máte k dispozici více hadic a přívodů vody, tak jej využijte. V případě, že máte dobré vztahy se sousedy, můžete požádat i je, aby vám s napouštěním bazénu pomohli. V průběhu napouštění bazénu se snažte vyrovnávat nerovnosti na bazénové folii na dně bazénu a též postupným převěšováním fólie, během toho, co se bude díky váze vody na stěnách bazénu vypínat. Nikde na stěnách ani dně bazénu by neměly být přehyby, boule, či vzduchové kapsy. Napouštějte bazén pod úroveň první trysky.
5) Instalace bazénového příslušenství k bazénu
Jakmile máte bazénovou fólii dokonale srovnanou a bazén se napouští do úrovně první trysky, tak mezi tím si připravte bazénové příslušenství – hadice, skimmer, čerpadlo a bazénovou filtraci. Připojte k bazénu první trysku a napouštějte bazén postupně dále až na úroveň další komponenty bazénu. Připojte zbylé komponenty k bazénu podle návodu dle výrobce bazénu. Zprovozněte bazénovou filtraci, přidejte do vody kvalitní bazénovou chemii a užívejte si koupání ve vlastním bazénu.