Jak funguje samozavlažovací květináč a truhlík

Samozavlažovací květináče jsou moderní a praktickou alternativou k běžným květináčům. Hlavním rozdílem mezi nimi je to, že samozavlažovací květináč dokáže udržet rostlinu vlhkou bez nutnosti pravidelného zalévání. To znamená, že můžete mít své rostliny krásné a zdravé, aniž byste museli trávit čas zaléváním.

jak funguje samozavlažovací květináč

Jak funguje samozavlažovací květináč či truhlík?

Samozavlažovací květináč či truhlík funguje na principu kapilární akce. Vnitřní nádoba květináče obsahuje vodu, která se postupně uvolňuje do země a kořenů rostliny. Tento proces je řízen kapilárními vlákny, která spojují nádobu s vodou se zemí. Kapilární vlákna umožňují zemi nasáknout vodu, když je potřeba, a udržovat tak rostlinu vlhkou.

 

V některých samozavlažovacích květináčích je také přítomen indikátor hladiny vody. To znamená, že můžete snadno sledovat, kdy je třeba doplnit vodu do květináče. Pokud je hladina vody nízká, můžete jednoduše dolít vodu do nádoby a kapilární proces se obnoví.

Výhody použití samozavlažovacích květináčů a truhlíků

Existuje několik výhod použití samozavlažovacích květináčů a truhlíků. První a největší výhodou je samozřejmě ušetření času. S běžnými květináči je nutné pravidelně zalévat rostliny, což může být časově náročné a obtížné, zejména pokud máte mnoho rostlin. Se samozavlažovacími květináči a truhlíky se vám už nemusí stát, že zapomenete zalévat rostliny a budete je mít vždy krásné a zdravé.

 

Další výhodou je to, že samozavlažovací květináče jsou velmi šetrné k životnímu prostředí. Mnoho běžných květináčů je vyrobeno z plastu nebo keramiky, ale můžete se setkat i se samozavlažovacími květináči z recyklovaných materiálů.

Různé typy samozavlažovacích květináčů a truhlíků

Existuje mnoho různých typů samozavlažovacích květináčů a truhlíků, které si můžete pořídit. Mezi nejpopulárnější patří závěsné, vysoké, či nástěnné. Závěsné samozavlažovací květináče jsou skvělé pro venkovní použití, zatímco vysoké a nástěnné květináče jsou ideální pro použití v interiéru.

Použití samozavlažovacích květináčů pro různé druhy rostlin

Samozavlažovací květináče jsou skvělé pro různé druhy rostlin. Můžete je použít pro pěstování bylinek, rajčat, orchidejí a mnoho dalších. Každý samozavlažovací květináč je navržen tak, aby co nejlépe vyhovoval určitému druhu rostliny, takže si můžete být jisti, že vaše rostlina bude mít vše, co potřebuje k růstu a vývoji. 

 

TIP: Chcete si raději rostliny zalévat sami? Víte, ale jak na to a jak dlouho vydrží kytky bez vody? Přečtěte si náš článek na toto téma.

Tipy na údržbu samozavlažovacích květináčů

Ačkoli jsou samozavlažovací květináče velmi snadné na použití, stále je třeba se o ně pravidelně starat. Pokud chcete zajistit, aby vaše rostliny zůstaly zdravé a krásné, měli byste se řídit následujícími tipy:

 

  • Pravidelně kontrolovat hladinu vody a doplňovat vodu, když je to potřeba.
  • Zkontrolujte, zda jsou kapilární vlákna v dobrém stavu a nejsou zanesená nebo poškozená.
  • Pravidelně čistěte květináč, aby nedocházelo k hromadění nečistot nebo bakterií.
  • Pokud máte květináč na slunci, měli byste ho pravidelně otáčet, aby rostlina dostávala dostatek světla na všechny strany.
  • Čas od času také rostliny přesaďte a přidejte jim substrát a jiné živiny, aby vám déle vydržely.

Z čeho jsou samozavlažovací květináče vyrobeny?

Jak jsme již nastínili, tak samozavlažovací květináče jsou vyráběny z mnoha různých materiálů. Můžete si pořídit plastové, keramické, ale také ratanové. Při jejich výběru můžete také volit mezi různými barevnými variantami. U plastových samozavlažovacích květináčů je to daleko jednodušší, protože na trhu je spoustu barevných kombinací a variant. Pokud však máte radši přírodnější barvy a materiály, sáhněte po keramických či ratanových samozavlažovacích květináčích, které do vaší zahrady či interiéru zapadnou.

Kde si můžete koupit samozavlažovací květináče?

Samozavlažovací květináče jsou k dispozici v mnoha obchodech s květinami,  zahradnických centrech či hobby marketech. Můžete si je také objednat online a nechat si je doručit přímo domů. Při výběru samozavlažovacího květináče byste měli zvážit velikost, materiál a typ rostliny, kterou v něm chcete vysadit.

Kam můžete použít samozavlažovací květináče?

Samozavlažovací květináče mohou být použity téměř kdekoliv. Můžete je použít na balkoně, na parapetu okna, v interiéru, na zahradě a dokonce i na hrobě. Pokud chcete mít krásné rostliny, aniž byste museli trávit čas se zaléváním, měli byste zvážit použití samozavlažovacích květináčů či truhlíků.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru